Devetu godinu za redom, gosti opštine Belogradčik su studenti geografskog fakulteta Moskovskog državnog univerziteta „Lomonosov“. Kao što je poznato u gradu ispod stena oni prolaze kroz 14-odnevnu nastavnu praksu i zajedno sa opštinom rade na projektu za dobijanje statuta geoparka po liniji JUNESCO-a, koji se ne odnosi samo na teritoriju Belogradčiških stena.
Svih ovih godina uloženi su ogromni napori u proučavanju, sabiranju materijala i istraživanju, koji su potkrepljeni konkretnim praktičnim rezultatima. Ova i druga pitanja, u vezi sa budućom saradnjom bila su diskutovana sa gradonačelnikom Borisom Nikolovim na sustretu u njegovom kabinetu.
Tokom jeseni 2011., dvojica nezavisnih ekseprata JUNESCO-a posetila su opštinu Belogradčik kako bi se upoznali sa celokupnom informacijom po pitanju geoparka. Nakon svoje trodnevne posete i obilaska svih prirodnih fenomena, izneli su svoje mišljenje da bi novi geopark bio mnogo atraktivniji, ako se teritoriji Belogradčiških stena doda i pećina „Magura“ sa njenom terotorijom, koja povezuje oba prirodna fenomena. Eto zašto je, prema rečima doc. Natalije Nikolaevne i Nikolaja Mihajloviča –mentora studenata, trenutno najvažnije da se obezbede karte čitave teritorije, koja će biti 20 puta veća od predviđene. Nakon nekoliko susreta ruskuh naučnika sa prof. Dimitrom Sinjovskim – šef katedre „Geologija i geoinformatika“ na Rudarsko-geološkom univerzitetu, koji je takođe detaljno proučavao prirodne fenomene ovog kraja i stvorio nove ideje. Osim grupa „Zbegove“ i „Borov kamak“ pokraj Borovice, u nove pejzažne karte biće uključeni i neki geomorfološke i geološke formacije na teritoriji susednih opština.
Osim rada na tom kardinalnom pitanju, studenti iz Moskve na ovogodišnjoj praksi sproveli su i anketu među turistima i gostima grada na temu problema vezanih sa reklamom i diversifikacijom u turističkoj branši.
Potrebna je i dodatna informacija u vezi sa menadžmentom, strukturom i budućim rukovodstvom geoparka i turističke infrastrukture. Neophodno je da se izvrši kartiranje i tačno da se označe postoječe geo staze. U tom pravcu mogu da pomognu studenti Rudarsko-geološkog univerziteta, koji će ovog leta pod rukovodstvom mentora prof. Sinjovskog takođe provesti praktičnu obuku u Belogradčiku.
Drugo veoma važno pitanje je prikupljanje neophodne informacije i priprema celokupne dokumentacije u vezi sa nominacijom, ista treba da bude prevedena na engleski jezik i da se preda Evropskoj mreži geoparkova u periodu od 1. oktobra do 1. decembra ove godine.
Za vreme svoje praktične nastave, ruski gosti posetili su Belogradčišku tvrđavu, pećinu „Magura“ i nekoliko živopisnih mesta kao što je selo Kračimir. Tamo su se malo prošetali. Prema prof. Sinjovskom, kraški izvor „Vrelo“, koji se nalazi u blizini sela biće jedan od 50 geotopa, koji će činiti budući geopark. Pretposlednjeg dana svog boravka gosti će posetiti oblasni centar Vidin i upoznaće se sa njegovim znamenitostima.
Autor: Ljubomir Veselinov
no images were found