Когато носиш в сърцето си пламъка на силна любов към своята идентичност и си научен да почиташ корените си, можеш да запалиш с него и останалите и да ги вдъхновиш за стойностни дела. Доказват го от ръководството на Народно читалище „Съзнание – 1927“ с. Долни Вадин, които вече гордо съхраняват новооткупена автентична влашка народна носия на повече от 100 г. Сумата за нея е събрана за по-малко от ден от местни дарители.

Новооткупената влашка носия / снимка: НЧ „Съзнание 1927“ с. Долни Вадин
Историята започва, когато секретарят на читалището, Анелия Радулова, случайно забелязва във Фейсбук група обява за продажба на ценната носия от дама, която преди време я е купила от възрастна жена от село Горни Вадим. Веднага решава, че носията е в много добро състояние и е добре да я откупят, за да бъде достъпна до всички радетели на фолклора в цяла Северозападна България. Цената обаче е непосилна за скромния бюджет на читалището. Затова Анелия се обръща смело със следната публикация:
„В Народно читалище „Съзнание – 1927″ с. Долни Вадин сме пазители на наследството, завещано ни от сръчните вадинчанки. Обявяваме кампания за набиране на средства за откупуването на тази носия. Нека остане във Вадин. Сумата необходима за откупуването е 1400 лева и търговецът не сваля цената. Молим, който желае да дари да се свърже с нас. Вярваме, че ще успеем!“

Обявата за продажба на носията / снимка: Анелия Радулова
За по-малко от 24 часа средствата са събрани и носията е вече в читалището. В кампанията по набирането им се включват хора на всякакви възрасти, сред които и доброволци от проекта „Село на заем“. „Дори няколко дечица дариха от спестяванията си, защото знаят какво е чувството да облечеш истинско фолклорно облекло от родния си край. Те са надеждата ни, че успяваме да съхраним традициите ни и ще успеем да предадем на поколенията любов към обичаите и магията на фолклора ни“, възкликва Анелия Радулова и допълва:
„Носията вече е у дома в Народно читалище „Съзнание-1927“ с. Долни Вадин. От сърце благодарим на Кристиян и Стилиян, Валери, Пепа и Божидар, Мими, Ванката, Тихича, Сашка, Светла, Весела, Ивайло, Гриша, Краси и Мариянка, Камен, Цеца, Серго, Иванчо и Ани, Вильо, Ванчето, Елена, Иванеса и Нина.
За нас това е носия с история и е безценна!“
Ето с какво са характерни женските северняшки влашки празнични носии типични за село Долни Вадин, обл. Враца, общ. Оряхово:
Състоят се от риза, вълненик или пищиман и права престилка.
Ризите са кенарени, дълги обикновено до глезените, бърчанки и туники, богато украсени с червени и черни конци по полите, пазвите и дължината на ръкавите, най-често с рози, но има и с други мотиви- петли, пауни, птици. Срещат се и женски ризи с везани малки цветчета от цветни мъниста.

Новооткупената влашка носия / снимка: НЧ „Съзнание 1927“ с. Долни Вадин
Вълнениците са от домашно тъкано вънено платно. Съставени от два плата, съединени с хоризонтален шев, в горната част с набор. Богато орнаментирани. По-старите са изцяло тъкани с флорални мотиви, като отново преобладават розите.

Новооткупената влашка носия / снимка: НЧ „Съзнание 1927“ с. Долни Вадин
По-късните вълненици са от един плат, като в горната част са ситно надиплени. Върху едноцветна вълнена основа с многоцветна бродерия от вълнени конци са извезани едри цветя /рози/, като и тук се срещат други мотиви. Някои вълненици имат и сърмена везба. Вълнениците са на едри плисета /фалти/. Обточени са по полите с кадифе, сърмен ширит и тънка дантела.
Пищимал /заместващ вълненика, по лек и тънък/ е ръчно тъкан вълнен плат с декорация от кадифе и ръчна бродерия. Представлява плисирана пола, а отпред се връзва престилката.
Престилките са от тъкано вълнено платно. Основата обикновено е черна, но има зелени, жълти, бели, винено червени и др. отново с пошити цветя /рози/, но се срещат и петли, пауни, риби и др. Обточени са с кадифе и цветен ширит. Сърмени, бели и жълти нишки също се ползват за украса.

Новооткупената влашка носия / снимка: НЧ „Съзнание 1927“ с. Долни Вадин
Интересно за влашката носия е, че жените за пръв път вмъкват и бембяния цвят.
Мъжката лятна влашка носия от Долни Вадин е белодрешна. Състои се от бели дълги кенарени гащи, долу с дантелена ивица. Везмото по ризата и гащите е с малки цветчета от разноцветни мъниста – отпред, около врата и ръкавите, долу завършващи с плетена дантела. Ризата е с набор около врата и ръкавите. Препасана е с широк вълнен пояс, изпъстрен с редуващи се геометрични фигури. Преплитат се цветовете: от тревистозелено, червено, оранжево, кафяво до лилаво и бяло.

Мъжка лятна влашка носия от с. Долни Вадин / НЧ „Съзнание – 1927“ с. Долни Вадин
Нека не забравяме, че традициите на народния костюм на север от Дунава са от времето, когато там са живеели българи. Голяма част от населението от земите на тогавашна Мизия се преселват отвъд Дунава по време на руско-турските войни, обогатявайки със своите традиции облеклото на Влашко.

Носии от с. Долни Вадим / НЧ „Съзнание – 1927“ с. Долни Вадин
Само преди десетина дни, на 21 юли 2024 г. Танцова група „Валериана“ при Народно читалище „Съзнание-1927“ с. Долни Вадин участва в „Празник на народната носия и народните обичаи“ в с. Рибарица. Групата представи именно автентични народни носии, характерни за Долни Вадин и местни народни хора. Прави го толкова впечатляващо, че печели два златни медала.
След получаването на медалите Светла Иванова от читалището споделя: „Обещаваме, че ще има и други! Последвайте ни, този народ има нужда от пробуждане!“
Нужна е само мъничка искра и пламъкът може да бъде разпален у всяко добро сърце, за да топли и идните поколения.