Полагане на венци пред стария паметник на Христо Ботев във Враца, 1918 г.
Денят на Христо Ботев се чества за първи път през 1884 г. с панихида оглавена от Приснопаметния Левкийски епископ Гервасий (1838-1919 г.) в църквата „Св. Вмчк Георги Победоносец“ – гр. Пловдив. Оттогава честването на паметта на Ботев включва също панихиди, но и светски прояви на възпоменание като концерти, рецитали, експозиции в музеите, четения в библиотеките, речи, поклонение на лобното място, патронни празници на училища, поднасяне венци на паметниците му, ежегоден поход до лобното му място, спортни игри, митинг-заря и др.
Във Видин паметник на Христо Ботев се открива на 15 септ. 1997 г. пред училищната сграда на Средно общообразователно училище „Христо Ботев“ и в училището се отбелязват годишнини от рождението и от смъртта на Христо Ботев с различни инициативи. Паметта на поета-революционер в Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се отбелязва и пред неговия бюст-паметник до парка „Владикина бахча“ с тържествени церемонии всяка година, организирани от Община Видин.
Във Видинска област могат да се изброят много училища, които са носили и носят името на Ботев, повечето от тях вече несъществуващи, те са във Видин, Кула и в много села – Старопатица, Шишенци, Градец, Дунавци, Горни Лом, Ружинци и др. Също така в областта има село Ботево, с училище, което е носило името на Христо Ботев.
Видин е място, което исторически не носи паметта за Ботев, чрез негова дейност или присъствие, но градът разполага паметта за него като общонационална памет за героите на България и памет за дело, което не е ограничено във време, място и пространство.
Ето и няколко снимки от паметници на Ботев в страната и от чествания…
Източник: ДА – Видин