Традиционното облекло на българите от Видинска област се отличава с много ярки, наситени цветове за женските носии, преобладаващо бяло за мъжките. В равнинната част, около Златния рог, е много силно влиянието отвъд Дунав – това, което днес наричаме „влашко“, румънско. Характерно за женските носии в това облекло са вертикално разположените бродерии – в по другите райони на страната те обикновено са на хоризонтални редове на престилките и сукманите. Носиите, особено по-празничните, са двупрестилчени – задната престилка е богато украсена с бродерии, ширити, може да има и мъниста. Богата украса има и по предната, с повтарящи се цветни мотиви и върху горната дреха.
В района на с. Бойница жените са съчетавали предната и задната престилка по цветове – зелено, синьо, червено, черно. Червеният цвят, който днес можем да видим по много женски носии от Златорожието и околностите се е появил най-късно в облеклото. Преди това характерни са били зелените цветове, а най-старите са били в синьо и черно. Ризите са богато украсени с бродерии и често са надиплени около пазвата и ръкавите. В тон с облеклото са и бродираните домашни чорапи.
Във влашките села около Видин женските носии много напомнят за тези в днешна Румъния. Кой от кого е взаимствал е трудно да се каже – през вековете българи са намирали убежище и дом отвъд Дунав, в някогашните Влашко и Австро-Унгария, отнасяйки свои навици и традиции, като съответно са взаимствали много неща от тамошния живот. В полето за мъжкото облекло е характерно носенето на леки светли ризи и светли панталони, а вместо калпак се носят шапки с тясна козирка. Точно така изглежда и „народното“ облекло от северния бряг на Дунав. В Ново село, което не е влашко, а с чисто българско население, една част от облеклото загатва за произхода на местните хора – жените носят специфични шапчици вместо забрадки. Подобни шапки има само на още едно място в Европа – в района на баските в Испания, разказват хора от селото, изучавали произхода и местните традиции.
Какви са носиите от региона на Видинско може да видите на място, като посетите някой от фолклорните празници и фестивали. Всяка неделя в Ново село има хоро – свири Новоселската духова музика (много талантливо) и всеки, който иска, е добре дошъл да потанцува или да погледа на място. В с. Бойница в читалището е направена изложба на автентични народни носии, а ако искате може да си поръчате цяла носия или част от нея, за да ви я изработят. За групи туристи танцови и певчески състави, читалища и общини организират посрещане с местна храна, демонстрация на народни обичаи и танци.
Контакти и идеи за автентичен туризъм в районите на Видин, Монтана и румънския Долж можете да намерите на сайта на проекта за популяризиране на автентичното наследство, разработват по трансграничната програма „Интеррег“:
http://robgtraditions.com/Publications/Catalogue_Bg_Montana.pdf
заб.: В сайта на проекта има английски вариант на каталога и информация на румънския език.
Посещението на severozapazenabg.com в региона на Видинско е по покана на Сдружение „Регионални партньорства за устойчиво развитие“. Сдружението изпълнява проект, чиято основна цел е повече хора да научат за възможностите за туризъм и автентичните обичаи, кухня и традиции на областите Видин, Монтана и румънската Долж. Програмата за подкрепа на културното наследство в трите области е финансирана по трансграничния инструмент „Интеррег-V“ на ЕС.

Ново село

Ново село – жените са с шапчици, което ги отличава от околните села. Подобни шапки имат баските

Престилките са извезани с мъниста

Влашки носии

Носии от Ново село

Фолклорния състав от с. Градец

Фолклорен състав от с. Градец

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Така се изработват автентични носии

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

Бойница

С. Бойница

Бойница