Начало Забавления Фестивалът на Чипровския килим ще бъде на 5 май

Фестивалът на Чипровския килим ще бъде на 5 май

от Mariana Gomileva
3600 преглеждания

Фестивал на Чипровския килим ще има за пета поредна година на 5 и 6 май в старопланинския град. Организаторите от община Чипровци канят всеки, който иска да види на живо как се изработват прочутите килими, да гостува на фестивала. На място тъкачи ще показват изкуството си и ще се предлагат за продажба оригинални чипровски килими. Майсторите ще представят и новите мотиви, навлезли в изработката.

В първия ден на фестивала ще бъде открит и център за продажба на килими и сувенири с чипровски шарки – сред тях и часовници с циферблат мотиви от килимите. За фестивала чипровчани изнасят на открито десетки килими, някои с традиционни шарки, други – с модерни мотиви. Чипровските килими са част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Първите сведения за тях са след Чипровското въстание – края на XVII- началото на XVIII век. Предполага се, че занаятът е пренесен от новите заселници на Чипровци, дошли от близки села, вероятно и от района на Пирот, където също има прочути килими. Възможно е тъкачки да е имали и преди това, но сведенията да са изгубени. Първите килими са били с геометрични шарки, в няколко разновидности – подчинявали са се на техниката, като в същото време елементите имат символичен характер – за плодовитост, женско и мъжко начало, живот, защита от лоши сили. Оттогава са останали канатицата и каракачка – чернооката булка. Първият период е наречен „Конструктивен“.

По-късно жените развиват уменията си и обогатяват елементите, като започва периода „Орнаментален“. Появяват се „зелки“, „цвекета“, „лоза“. Постепенно се научават и нови начини за боядисване, проучват се растенията и естествени багрила за повече цветове. Дву- и трицветните килими са изместени от тези с повече цветове. Това е времето, когато Чипровските килими стават известни и много търсени, а производителите започват да участват и на международни изложения. Преди това продажбите и поръчките обикновено се правели на някои от големите панаири в Османската империя.

Последният период е „Декоративен“, когато техниката и багренето вече се променят според вкуса на клиентите. Навлизат фабричните бои, цвета на килимите се променя и става по-ярък. В този период се появява и наситеното ярко червено – преди това с естествени тонове червения цвят е бил с керемиден оттенък и по-приглушен.

Днес много чипровски тъкачки продължават да използват и вълна, боядисана с растения, както се е правило преди векове.

Подобни статии