Начало Еврофинансиране Сътрудничеството между Румъния и България в периода 2021-2027 г.

Сътрудничеството между Румъния и България в периода 2021-2027 г.

от Mariana Gomileva
989 преглеждания

Българска група журналисти в залата за заседания на кметството в Крайова, Румъния / снимка: Мариана Гомилева

Велоалея по поречието на река Дунав, част от маршрута Euro Velo 6, пълно предпроектно проучване за изграждане на нови мостове и транспортни връзки между България и Румъния и финансова помощ за малкия и среден бизнес в граничните области на двете държави. Това са трите стратегически направления, които ще бъдат предложени за финансиране от европейската програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България в следващия програмен период 2021-2027 година.

Параметри на програмата бяха обсъдени на онлайн заседание на Съвместната работна група за стратегическо планиране и програмиране, в която участваха заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, експерти от Министерството на благоустройството, развитието и администрацията на Румъния, представители на Главна дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия и др.

Бъдещата програма, чийто проект се очаква да бъде представен до средата на следващата година, се предвижда да бъде ориентирана към две цели: „Европа по-близо до хората“ и „По-свързана Европа”. В допълнение се предвижда ясен фокус към директна подкрепа на малките и средни предприятия, доколкото те са най-уязвими от въздействията на кризи. Подкрепя се и ефект на допълняемост и съвместяване на ресурсите с националните оперативни програми.

Стратегическата ориентация на програмата обхваща изпълнение на два ключови за страната ни проекта, които да допринесат за свързаността, мобилността, развитието на туризма по поречието на р. Дунав и създаването на предпоставки за допълващо икономическо развитие.

Приоритетни за България са:

  • изготвянето на цялостно предпроектно проучване за поречието на река Дунав, което да идентифицира и обоснове изграждането на нови или разширяването на съществуващи мостови съоръжения.
  • подобряването на състоянието и потенциала на речните пристанища.

В момента се проучват най-подходящите места, за да се даде приоритет на конкретните точки на бъдещите транспортни съоръжения, които да осигурят солидна основа за привличане на стратегически инвеститори и финансиране от различни европейски и национални източници. Ключов е и проектът за изграждане на веломаршрут по поречието на Дунав. Той ще свърже всички населени места в пограничния район на Северна България, а освен това ще даде връзка с клонове и към други населени места в страна.

Бъдещата програмата ще дава възможност за финансиране и на проекти за развитие на местната бизнес среда, социалното включване, туризъм, опазване на природното и културното наследство и др., които следва да съблюдават принципите на партньорство, интегрирани мерки и ясни икономически ефекти за териториите на Северна България, включени в програмата.

Зам.-министър Николова отбеляза, че в новия програмен период се набляга на промяната в стратегическата ориентация на програмата с цел прилагане на засилен териториален подход, основан на потенциала и специфичните нужди на граничните региони. Според нея по този начин ще бъдат обхванати по-големи целеви групи, а ефектът от европейските инвестиции ще е по-видим.

Източник: МРРБ

Подобни статии