Начало Икономика Рекорден стокообмен отбелязват България и Сърбия

Рекорден стокообмен отбелязват България и Сърбия

от Mariana Gomileva
1834 преглеждания

Хранително-вкусовата промишленост е сред секторите, в които могат да се развиват икономическите връзки | снимка: www.ipacbc-bgrs.eu

Стокообменът между България и Сърбия се е повишил с 40% за миналата година спрямо предходната, достигайки рекордните 1.075 млрд. евро, съобщиха от Министерство на икономиката. Актуалните данни са били представени от заместник-министъра Александър Манолев на българо-сръбски форум в Ниш.

„България заема водещи позиции по брой на компаниите, които оперират в Сърбия“, коментира Манолев. Той е съобщил, че в края на миналата година българските инвестиции в Сърбия са общо над 183 млн. евро. Във форума участваха вицепремиерът Томислав Дончев и сръбският вицепремиер и министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Зорана Михайлович.

Българските министри са провели срещи с потенциални инвеститори, а от Българската агенция за инвестиции са представили мерките по Закона за насърчаване на инвестиции. Повече от 100 компании са участвали във форума, заедно с ръководството на Търговско промишлената палата на Сърбия и пограничните общини Видин, Княжевац, Ниш, Пирот, Сурдулица, Димитровград, Драгоман, Сливница, Костинброд и Кюстендил.

Българските представители са акцентирали върху възможностите за сътрудничество и създаване на смесени предприятия в селското и горското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, енергетиката, строителството, телекомуникациите, транспортните услуги. Според Манолев сръбските компании могат да използват възможностите на технологичните паркове, бизнес инкубаторите и индустриалните зони в България. От своя страна българските компании имат възможност да изнасят към Сърбия храни, напитки, електрически машини, битова техника, химически изделия и продукти от цветни метали, облекло, велосипеди.

При насърчаване на инвестициите много важна роля играят общините, коментира Манолев.

„Не само, защото Трансграничното сътрудничество в региона е първостепенен приоритет, подкрепен с бюджет от близо 35 млн. евро. Но и защото именно общините имат ключово значение за реализацията на бизнес идеите и инвестиционните проекти, а всяка инвестиция трябва да извърви дълъг път, голяма част, от който е свързан с представителите на местното самоуправление“, обясни зам.-министърът.

За контакти:
Българска агенция за инвестиции
Агенция за инвестиции на Сърбия
Българо-сръбска търговско-промишлена камара

Българска търговско промишлена палата

Програма „Интеррег България-Сърбия“

Подобни статии