Минералната баня във Вършец / снимка: Мариана Гомилева
Годишната Програма за развитие на туризма в Община Вършец за 2021 година е готова. Тя е подготвена, съгласно настоящите тенденции в развитието на туризма и е съобразена както с национални, така и с общинските документи – Стратегия за развитие на туризма на територията на община Вършец, Общински план за развитие и Маркетингова стратегия за трансграничен район Сокобаня – Вършец.
С двете обособени курортни зони – гр. Вършец и с. Спанчевци /Минкови бани/, община Вършец разполага с изключително добър потенциал за развитие на разнообразни форми на туризъм. Видът на настанителните заведения е твърде разнообразен – хотели, стаи за гости, къщи за гости, бунгала и т.н. Легловата база на територията на община Вършец възлиза на 1078 легла.
Лековитата минерална вода, богатият културен календар, възможностите за планински и еко туризъм, модерната спортна зала дават възможности за различни групи туристи да посетят курортния град.
На територията на община Вършец има картографирани, маркирани и обозначени 5 екопътеки:
Вършец – Иванчова поляна – Райски кът – Бялата вода
Вършец – м. Водопада
Вършец – с. Спанчевци – Клисурски манастир
Вършец – кв. Заножене – с. Спанчевци
Вършец – кв. Заножене – вр. Тодорини кукли
През последните години все по-популярен става спортният туризъм, най-вече чрез използване на модерната спортна зала от гостуващи отбори за тренировки и официални състезания. Последното от тях приключи на 28 февруари 2021 г. – националната купа по хандбал за младежи до 19 години.
За популяризирането на Вършец активно работи Туристическият информационен център. Неговата дейност включва предоставяне на необходима информация на туристите и местното население, всякакви форми на маркетинг и реклама на туристическите обекти и услуги на територията на общината и близките региони, административни дейности и услуги. Продължава поддържането и разработването на фейсбук страницата „Туризъм и СПА“ със статии и на английски език.
Основна цел:
Развитие на туризма в община Вършец и утвърждаването й като конкурентна туристическа дестинация на международно и национално ниво.
Конкретни цели:
- Развитие на специализирани видове туризъм: културно – исторически, селски, фестивален, приключенски, спортен, ваканционен, балнео и спа туризъм и насочване към нови таргет групи.
- Увеличаване на броя на посетителите и подобряване на цялостния престой на туристите.
- Опазване и подобряване състоянието на инфраструктурата, обслужваща туризма и поддържане на съществуващите екопътеки.
- Устойчиво развитие на туризма в община Вършец чрез увеличаване на регионалния туристически потенциал и популяризиране на региона на туристическия пазар в страната и чужбина, както и реклама в социалните медии.
Програмата за развитие на туризма в община Вършец през 2021 г. предвижда:
- Изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на общината, включително местните пътища до туристически обекти: Подобряване на инфраструктурата до туристическите обекти; Поставяне на указателни табели за културно-исторически и природни забележителности на подходящи места в града.
2. Организиране на събития и мероприятия с местно и национално значение, които допринасят за развитието на туризма – предвидени в Културния календар на община Вършец за 2021 г.
3. Реклама в страната и в чужбина на туристическите обекти, намиращи се на територията на общината:
Участие в международно туристическо изложение в гр. София.; Издаване на двуезични рекламни материали (български и английски език) за природните и историческите дадености на региона – флаери, дипляни, брошури, пътеводители.
- Подобряване качеството на информационното обслужване и услугите, предлагани в общинските туристически обекти:
Маркетинг в социалните медии; Разработване и публикуване на публикации с насоченост към сферата на туризма и забележителностите на територията на община Вършец; Подновяване на 2 броя информационни табла – карти за ориентация за културно-исторически и природни забележителности в града.
За 2020 г. броят на посетителите е 30 000, а реализираните нощувки – 50 000 бр. Събраният туристически данък е в размер на 39 116 лв.
Източник: БНР