Начало Забавления Подготовка за Тодоровден в с.Салаш и с.Ослен

Подготовка за Тодоровден в с.Салаш и с.Ослен

от Mariana Gomileva
2026 преглеждания

Според годишния цикъл от празници, преди да дойде Великден трябва да минат 40-дневните пости, а те винаги започват с Тодоровден, който се празнува в първата събота от поста. Затова този празник винаги е на различна дата, която е обвързана с това кога точно през конкретната година се пада Великден. През 2020 година ще отбележим Тодоровден на 7-ми март.

Легендата разказва, чe Св. Теодор Тирон се явява на сън на Цариградския архиепископ, за да му извести, че народът е в опасност, защото император Юлиан „омърсил” постната храна на християните, понеже искал да върне езичеството. Оттогава Тодоровден се чества в първата събота на Великденските пости.

Българският народ от поколение на поколение предава легендата за Свети Тодор, който на този ден облича девет кожуха, яхва коня си и отива да проси от Бог да дойде лятото. 

Тодоровден е дългоочакван празник, особено от момчетата и младите мъже, защото на този ден се провеждат традиционните кушии – българският вариант на надбягванията с коне. Оттук идва и  другото популярно име на празника, който от векове във фолклора ни битува като Конски Великден или Тудорица.  

Мъжете започват да се подготвят за празника още при изгрева на слънцето. Красивите гриви и опашки на конете се сплитат на плитки, в които се добавят цвета, мъниста, пискюли. Преди състезанието се минава на водопой. След това идва ред на самата кушия, изпълнена с много емоции, желание за победа и истинско съревнование между участниците и техните коне. Състезанието на Тодоровден се гледа от цялото село и винаги се превръща в празник. Конят-победител от кушията се награждава с венец и юзда, а стопанинът му с риза или кърпа и заедно с другите участници обикалят къщите, за да завършат в двора на собственика му, където се случвало и празничното хоро.

Жените също почитат Тодоровден като омесват обредни хлябове, които носят имената „конче” или „копито” и са в съответната форма. След това всички питки се раздават на съседи и близки, за да бъдат здрави конете през цялата година. Вари се и жито, което се благославя в църквата. За вечеря се сяда на празнична, но постна трапеза, на която се слага отново хляб с мая, супа от гъби и леща.

Тодоровден е свързан с още няколко задължителни ритуала. На изгрев слънце децата се къпят, за да са здрави. Жените също мият косите си, за да са красиви и лъскави като конска грива. През целия ден не се яде лук, за да не се разболяват конете. 

Конският Великден продължава да се чества и днес, като през последните години този празник преживява истински Ренесанс в Северозападна България.

Тодоровден в с.Салаш, Белоградчик

В село Салаш, Община Белоградчик, на 7 март 2020 г., в 10:30 часа отбелязването на Тодоровден ще започне по традиция с празничен водосвет. След него ще се случи истинската фиеста с надбягване с коне, впрегнати в каруци. Най-бързите ще получат награди и специални грамоти.

Празникът ще продължи с фолклорна програма с участието на Вокална група „Звънче“ – Белоградчик, Фолклорна група „Турлаче“ и Фолклорна група „Родни звуци“ към Народно читалище „Развитие 1896 г.“ – с.Салаш.

Тодоровден в с.Салаш, Белоградчик

Тодоровден е празник на с.Ослен, Община Криводол, където тази година ще се възроди една стара и изключително ценна традиция за селото. „Този ден не е честван от 15 години насам, а за нас е важно отново да се съберем, да почетем историята си, да се повеселим. Празникът на Тодоровден идва от значението на името на селото ни – Ослен, което означава Магаре. Затова и по стар обичай ще има надбягвания с коне, магарета с каруци и коне с каруци. За победителите ще има и награди!“, споделят организаторите.

Тодоровден в с. Ослен, Криводол

Тази година празникът ще бъде с благотворителна цел и ще протече под мотото: „Заедно можем повече!“ Целта е да се съберат средства за изографисване на централната икона на „Св. Николай Чудотворец“ за новостроящата се църква. Сумата, необходима за изографисването е 2000 лв. „Каним всички – роднини, приятели, гости да се повеселят с нас на празника и да дадат своя принос за събиране на средствата“, призовават от селото.

Празнична програма започва в 11 часа и включва:

  • Официално откриване на празника. Тържествен водосвет за здраве. Поздрав към гостите на празника от: фолклорна група „Искрица“ при Пенсионерски клуб гр. Мездра, детски фолклорен ансамбъл „Мездренче“, с художествен ръководител Йоана Аспарухова, изпълнение на родопска гайда от Станислав Генчин.
  • Празнична кушия – надбягване с коне и магарета.
  • Благотворителна разпродажба на картини и ръчно плетени пана. Картините са дело на Габриела Василева, 16 г. от с.Ослен.
  • Кулинарна изложба с местни специалитети, приготвени от сръчните ръце на жените от селото.
  • За доброто настроение на гостите ще се погрижи Цецо от с. Синьо бърдо с разнообразна музика.

Всеки ще може да похапне от вкусната курбан чорба, бобена чорба, топла скара и руйно вино от местните изби. (Всички гости е добре да си носят купички и лъжици за курбана.)

За дечицата ще има много игри и забавления: ще могат да участват в творческа работилничка за изработване на къщички от дървени клечки или да приготвят бурканче-вазичка за празника на Мама. Ще им нарисуват лицата и ще ги поканят в състезателни, забавни и смешни игри.

Хайде на Събора!

Подобни статии