Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос. След тайнството на Богоявление хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа), Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, затова деня се нарича още Богоявление. До този ден се смята, че дните са опасни и по земята бродят караконджули и демони – наричат се „Мръсни дни“, Поганци, Караконждуви дни. С кръщаването на водата светът става безопасно място за живеене. В нощта преди Йордановден се смята, че небето се отваря и каквото си пожелаеш ще ти се сбъдне.
В църквата се извършва служба и, придружен от тържествено шествие, попът отива до река или водоем и хвърля кръста във водата. По традиция нечетен брой момчета се хвърлят, за да го хванат. Смята се, че който пръв го хване ще бъде много здрав и всичко ще му спори. В миналото този, който хванел кръста, бил богато награждаван от своите съселяни. Смята, се че болните, ако се измият с вода от мястото, където е изваден кръста, ще оздравеят. Носи се вода и вкъщи да се поръси за здраве или да бъде лек през годината, ако се наложи. Вярва се, че, ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът – здрав.
С извършване на Велик водосвет и ритуално „спасяване” на кръста, в община Враца ще бъде почетен Йордановден. По традиция, християнският празник – Богоявление, ще се проведе на 6 януари, от 12 часа, на моста до разклона за село Згориград и местността Леденика.
Програмата ще започне с Богоявленски водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Врачански Митрополит Григорий, който ще хвърли кръста в ледените води на река Лева. За поредна година за доброто настроение на участниците и посетителите на празника ще се погрижат танцьорите от Представителен танцов състав „Хемус“ и музикантите от духовия оркестър при Народно читалище „Развитие-1869“. Събитието се организира от Община Враца, със съдействието на Врачанска митрополия и НЧ „Развитие 1869”. Вино „Врачанска теменуга“, извезана хавлиена кърпа и тениска с народна шевица ще получи всеки, който се включи в ритуала по изваждане на кръста на Йордановден, а за победителя е осигурена парична награда. Записване за участие може да се направи на телефон: 0888 32 92 43 или на 6 януари, преди началото на празника.
Богоявленският кръст, по традиция ще бъде хвърлен и във водите на река Дунав. Желаещите да участват в обичая ще бъдат записвани на място. На победителя и на първите записали се десет души община Видин ще връчи парични награди. Мястото на церемонията е Градския плаж при крепостта „Баба Вида“.
За пръв път на 6 януари в община Монтана ще има две литийни шествия. Те ще тръгнат около 10:30 ч. от двете църкви в града. Маршрутът на литийното шествие от храм „Св. св. Кирил и Методий” ще премине по централната алея на бул. „Трети март” от църквата до светофарите и ще завие наляво по ул. „Александър Стамболийски”, за да стигне до езерото в парк „Монтанензиум”. Маршрутът на литийното шествие, което ще тръгне от храм „Свети Дух”, ще премине по бул. „Св. Климент Охридски”, ще завие надясно по ул. „Панайот Хитов”, а след това – наляво по ул. „Иван Аврамов” и ще навлезе в парк „Монтанензиум”. Традиционният тържествен водосвет и ритуалът хвърляне на кръста ще се състои в езерото в парка. Не се изисква предварително записване, но от Общината са направили стриктна организация. Всички смелчаги, които скочат в ледените води на езерото ще получат от нея по 20 лв, а късметлията, който хване кръста ще получи 100 лв.
В община Белоградчик с празнична литургия и Велик водосвет, отслужени от свещеноиконом Рафаил в местния храм „Св. вмчк. Георги Победоносец” ще започнат празниците за Богоявление. След това архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия, ще хвърли Богоявленския кръст във водите на река Стакевска при Асенов вир край село Горен Чифлик, където ритуалът ще се проведе за единадесета поредна година, след 63 годишно прекъсване преди това.
В община Берковицa на 6 януари от 11.30 часа на басейн „Свети Георги Победоносец” също ще се извърши ритуалът Велик Богоявленски водосвет с хвърляне на Светия кръст във водата за здраве. Записването за участие е на басейна на 6 януари от 10.30 ч. до 11.15 ч. Победителят в надпреварата за изваждането на Светия кръст ще получи парична награда. От 10.00 часа пред паметника на Христо Ботев ще се отбележи и 172 години от рождението на великия поет и революционер.
В община Козлодуй празникът Богоявление ще започне в храм-паметник „Света Троица” с църковна служба и водосвет, ще продължи с литийно шествие и около 10.30 ч. от брега на реката ще се извърши ритуалното хвърляне на кръста в Дунав. Желаещите да се включат ще трябва да представят лична карта и на място да попълнят декларация за участие, с която поемат отговорност за здравословното си състояние.
В село Зверино също кипи трескава подготовка за отбелязване на Богоявление.
В храм „Св. Димитър“ в 8.30 ч. започва празничната литургия. В 9.30 ч. ще тръгне литийното шествие към река Златица до „Пръстените“, където ще бъде спасен Христовия Кръст, а след това ще се извие традиционното мъжко ледено хоро. За спасяване на Христовия Кръст ще се борят само местни мъже. След това в мъжкото хоро ще могат да участват всички, заявили предварително участие и облечени в народна носия, като до сега участие са заявили над 50 души. След идване на литийното шествие, около 9:45 ч. на площадката ще се извие пъстро хоро около огъня под звуците на „101 каба гайди“, следва приветствено слово, отбелязващо както тържествения дух на празника, така и 172 години от рождението на Христо Ботев. Около 10 ч. ще бъде хвърлен Богоявленският кръст. След излизане от водата, хорото продължава на площадката под звуците на каба гайдите и на него ще се хванат вече всички – млади и стари, мъже и жени.
Ентусиасти ще търсят на 6 януари кръста във водите на Дунав и край Оряхово. Проявите за Богоявление започват в 9 ч. със света Литургия и водосвет в храмовете „Свети Георги“ и „Успение Богородично“. От 11 часа потегля литийно шествие от сградата на общината до пристанището в Оряхово. Церемонията по хвърлянето на Светия кръст във водите на Дунав е 30 минути по-късно.
Успех на всички участници в ритуалното вадене на Богоявленския кръст на Йордановден 2020 година!