Дунав мост при Видин
Общо пет са възможните места, на които може да бъде построен трети мост над Дунав между България и Румъния. Това е записано в Меморандума за разбирателство между правителствата на двете държави, приет от Министерския съвет.
Обсъжданите варианти:
– Оряхово-Бекет
– Никопол-Турну Мъгуреле
– Свищов-Зимнич
– Русе-Гюргево
– Силистра-Кълъраш
Предстои да се направят предпроектни проучвания кое е най-подходящото място на бъдещия мост. За Русе идеята е да се дублира първия Дунав мост, за да се облекчи трафика. Това обаче не взема предвид вероятността довеждащите пътища да се окажат прекомерно натоварени, дори и с изграждането на магистрала Русе – Велико Търново. От друга страна построяване на нов мост на различно място ще разпредели по-равномерно и трафика, и възможността за икономическо развитие. На запад от Русе мостът би имал по-пряка връзка с важните пътища към Централна и Западна Европа и по-пряко свързване с гръцките пристанища Солун и Пирея. Силистренският вариант ще обслужва малка част от трафика към Букурещ и ще насочва повече към пристанището в Констанца, към Украйна, Молдова и Русия. Констанца е едно от най-големите европейски пристанища и е конкуренция на Варна, макар мащабите им да са много различни.
Северната водна граница на България е дълга 470 км от Тимок до Силистра. Дунав мост 1 при Русе е открит през 1954 г. Вторият, при Видин, беше открит преди няколко години и веднага надмина всички прогнози за натоварване. Идеята за него е много по-стара от моста при Русе, но през 50-те години надделяват политическите причини – сближаване с Изтока и Румъния, близост до Букурещ. Видин остава граничен град, много близо до Югославия, с която България не е в добри отношения. До построяването на Дунав мост 2 фериботът Оряхово – Бекет беше изключително натоварен. До него отдавна има изградени удобни пътища, които се нуждаят от малко обновяване, изкарване на трафика извън населените места и разширение с още едно платно. Свищов, друго доскоро натоварено дунавско пристанище, би имало пряка връзка с новата магистрала Русе-Велико Търново, както и с „Хемус“, когато двете бъдат построени. Довеждащият път обаче не е в добро състояние в момента и минава през много населени места. Подобно е положението и с Никопол, където пътят все пак е ремонтиран наскоро, но отново минава през много населени места и е само две платна. При Никопол връзката с магистрала ще е доста по-далечна.
Засега не е ясно дали новият мост ще има жп линия, каквито са изградени при Русе и Видин.
Предвижда се Меморандумът за разбирателство да бъде подписан от транспортните министри по време на Петата среща на Съвета за сътрудничество на високо равнище между България и Румъния, която ще се проведе на 29 март в румънската столица Букурещ, отбелязва в. „Банкер“. С този документ правителствата на двете страни се задължават да осигуряват ежегодно необходимото финансиране за поддържане на корабоплавателния път на река Дунав в общия българо-румънски участък. Предвижда се да се проведат преговори и за изменение в действащата в момента Спогодба между България и Румъния за поддържане и подобряване на фарватера, която е подписана в далечната 1955 година. По течението на реката има 48 острова, които са част от територията на България. На всеки пет години смесена българо-румънска комисия определя принадлежността на дунавските острови в този участък на реката.