Енергията на Белоградчишките скали успокоява, зарежда и извисява духа. Съчетана с висшето изкуство на оперното майсторство тя дава истинска наслада. Белоградчишките скали, с удивителната си красота, са истинско чудо на природата. По пътя към тях се минава през древната Белоградчишка крепост, построена още от времето на Римската империя. България днес е призвана да запази своята национална културна идентичност, да съхранява своето природно и културно богатство и да развива с устрем и визионерство към своите изконни традиции.
Фестивалът ОПЕРА НА ВЪРХОВЕТЕ – БЕЛОГРАДЧИШКИ СКАЛИ, е новаторска идея на режисьора акад. Пламен Карталов, осъществена с подкрепата на партньори, сред които и култовия ресторант в Белоградчик „При Иван“. Необичайните сценични решения и авторската режисьорска интерпретация са свързани с магическата красота на Белоградчишките скали. Те дават на публиката възможност по друг начин да усети любимите си произведения. Много гости идват да се насладят на оперното и балетното изкуство под открито небе, съчетавайки усещането с туристическа обиколка на района.
Спектаклите, по традиция, са под открито небе, в летните дни, в първия двор на крепостта от 20 часа. Петото издание на фестивала ще бъде през юли 2020 год. и ще бъде открито с Вердиевия шедьовър „Аида“. След триумфа на рекордния брой изиграни спектакли на мюзикъла „MAMMA MIA“, той отново ще бъде представен и тази година.
Фотогалерия: Mamma Mia! в Белоградчик – I част
Изненада ще бъде и специалното посещение на пещерата Магура. Там ни очаква необикновеният спектакъл пърформанс „Вагнер Магура: Богове, Великани, Джуджета и Валкюри“. Спектакълът сред мистичната атмосфера на древната пещера продължава два часа и половина. Първата аст е на входа на пещерата, втората е в красивите зали с пещерни образувания, а третата част завършва с „Ездата на Валкюрите“ на изхода на пещерата и с дегустация на вина от изба „Магура“. Пещерата е известна със скалните рисунки отпреди
7000 години. Музиката на Рихард Вагнер звучи още на входа на „Магурата“. А след това декори са самите пещерни образувания. Музикалната импресия включва фрагменти от оперите на Вагнер „Рейнско злато“, „Валкюра“, „Танхойзер“ и „Парсифал“.
Спектакълът е два часа и тридесет минути: първата част е на входа на пещерата, втората е в залите на пещерата, а третата част завършва с „Ездата на валкюрите“ на изхода на пещерата и с дегустация на регионални вина от винарска изба „Магура“.
Билетиte за фестивалните спектакли ще са в продажба от 12 февруари 2020 г.
Северозапазена БГ ще поднася актуална информация за всичко свързано с фестивала, с наближаване на събитието.