Врачански къщи от миналия век все още извисяват гордо фасадите си в центъра на града
Старите къщи са като затворена книга – носят мистерия и крият интересна история. Важно е да бъдат оценени и съхранени и предадени на поколенията, с мъдростта на времето, която са пропили.
В Северозападна България има много места, на които все още старите къщи впечатляват с уникалната си архитектура и са интересни за всички, които минават покрай тях. Местните се заглеждат във фасадите им и се опитват да изровят някой спомен от съзнанието си за миналото на града, а туристите ги определят като архитектурни съкровища и любопитстват около историята им, като част от забележителностите.
С идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца, в началото на 2021 г. в града под Околчица беше учредено сдружението „Врачанските къщи“. Негов председател е известната врачанска цигуларка Светла Буюклийска, която от началото на 90-те години свири във филхармонията на Лас Палмас де Гран Канария на Канарските острови, а подпредседател – Анета Стубленска.
Ето какво обясни за проекта Светла Буюклийска: „Новото сдружение е плод на желанието на голяма част от нас, врачани, да защитим от гибел, да съдействаме за съхраняването и обновяването на немногото, но все още останали, стилни стари къщи във Враца. Това е каузата, която ни обединява.
Ядрото на сдружението ни е от архитекти-реставратори, хора на изкуството, историци, краеведи с голям архив и граждани, обединени от мисълта да запазим архитектурната красота на Враца и я предадем в подобаващ вид на следващите поколения. Стоим с целите си на народополезна почва без партийни и политически семена в нея. Приемаме всеки, който добронамерено иска да подпомага нашата кауза.
Даваме си сметка, че наред с новото обновяващо Враца модерно строителство, именно те, красивите стари къщи, са онзи романтичен детайл в града, който носи духът, уюта, и аристократизма на отминалите времена и дава престиж на Враца. А да се живее в подреден, уважаващ себе си град, създава самочувствие и на гражданите му. Това ще е силен акцент привличащ вниманието на всеки турист.“
Врачанските къщи са неми свидетели за това, че от града са произлезли значими от национален и интернационален мащаб хора на изкуството (скулптори, писатели, художници, музиканти), на науката (математици, архитекти, лекари, инженери), хора от голямата политика на България още след Освобождението (министри, дипломати, регенти), както и крупни индустриалци, новатори, благодетели на обществото, които са строили, живели и оставали красиви сгради и домове.
Идеята за сдружението идва когато през септември 2016 г. е опожарена родната къща на Светла Буюклийска – красива сграда, която се намира на метри от ОУ „Христо Ботев“ и Здравната каса в града. Къщата рухва пред погледите на десетки очевидци. Към днешна дата, сдружение „Врачанските къщи“ е официално регистрирано и приоритетите му са представени пред общинското ръководство.
„Враца не е град парвеню. Това е град с дълбока и истинска история, която ние, днешните му обитатели, трябва да съхраним, изтупаме от прахта, да се гордеем с нея и да я предадем на нашите деца. Едно е ясно – за да ни уважават другите, трябва първо ние самите да се уважим и се застъпим за своите граждански идеали“, добави председателят на новото сдружение Светла Буюклийска и допълни, че са отворени за мнения, препоръки, дускусии и приобщаване на още съмишленици за каузата да имаме красива СЕВЕРОЗАПАЗЕНА България.