През последните две десетилетия 2-ри декември се отбелязва като празник в календара на Монтана. Това е датата, на която през 1891 г. е издаден указът на княз Фердинанд, утвърждаващ решението на Народното събрание за преименуването на село Голема Кутловица в град Фердинанд. Това става при официалното откриване на железопътната гара, на което присъства и самият княз Фердинанд. Носи се легенда, че за да постигнат градския статут на селото, местните управници напили Фердинанд на празненството по случай новата жп линия и така лесно го убедили да даде градски статут на Кутловица. Според друга версия градският статут на Монтана е свързан с избирането на Фердинанд за княз на България. Когато пристига по Дунав със своите спътници, той слиза в град Лом, откъдето поема с карета за София. Вечерта го заварва в село Кутловица. Неговите придружители подсказват на местните управници да поискат градски статут на селото, тъй като това е първото място, на което Фердинанд е пренощувал след пристигането си в България. За да бъде признат за град, е трябвало да има определен брой души. Съответно местната управа си служи с измама и преувеличава броя на населението, но Кутловица е призната за град и в чест на княза е променено името ѝ на град Фердинанд.
През 1945 г. правителството на Отечествения фронт преименува града на Михайловград, на името на загиналия през 1944 г. комунистически активист Христо Михайлов, работил в организацията на БКП и взел участие в Септемврийското въстание в града. През 1993 г. с указ на президента Желю Желев името на града е променено на Монтана (по античното си име Municipio Montanensium).
Тази година Академичната общност ще се включи в отбелязването на този ден. На 2-ри декември от 15:00 ч. в Експозиционната зала на Регионален исторически музей – Монтана ще се състои форумът „Срещи с българската наука в Монтана”. Лекция „Монтана и началото на военната кариера на император Максимин Тракиеца“ и книгата си „Providentia Imperatoris. Биография на император Максимин Тракиеца” ще представи доц. Калин Стоев. Във форума ще участват чл.-кор. проф. дин Александър Костов от Института за балканистика с Център по тракология при БАН и Борислав Павлов от Издателска къща „Тендрил”. Организатори на събитието са Българска академия на науките, Община Монтана, Регионален академичен център – Монтана и Регионален исторически музей – Монтана.
В 17:30 ч. на открита естрада на пл. „Жеравица” ще започне церемонията по запалване светлините на Коледната елха. Тази година художествената програма е поверена на творчески формации от Общински младежки дом – Монтана. За 18-ти път тази празнична традиция ще събере жители и гости на града. С послание към тях ще се обърне кметът Златко Живков, който ще запали символично светещите гирлянди по време на концерта. В празничната програма ще вземат участие представителен танцов ансамбъл „Младост”, певческа група „Пъстренец Jr.”, Мажоретен състав и танцова формация „Dance Machine”. С тематични песни и танци те ще доближат публиката до топлината и красотата на предстоящите светли празници. Към талантливите деца от Младежкия дом ще се присъединят и възпитаниците на Пенка Цветкова от вокална група „Каприз” при I ОУ „Св. св. Кирил и Методий”. Запалването на светлините на Коледната елха е едно от най-очакваните събития в Монтана. То дава началото на коледните и новогодишните празници, чийто културен календар е наситен със събития.
Източник: Нели Василева – Община Монтана