Първата българска зарядна колонка за електромобили беше представена днес в Козлодуй по повод Световния ден на енергетика, съобщиха от „Индустриален клъстер електромобили“ ИКЕМ. Заедно с това беше направен и тест драйв на Renault ZOE, едно от най-продаваните електрически превозни средства в Европа. Зарядна станция за електромобили в Северозападна България има в Белоградчик до ресторант „При Иван“ и пред хотел „Съни Гардън“ във Вършец.
От 70-те години с построяването на АЕЦ „Козлодуй“ градът става известен като българския център за производство на електрическа енергия. Сега вече там има и зарядна станция, с което още по-пълно могат да се използват възможностите на електричеството за придвижване. Днешното изложение на електромобили и специализирани машини с електрозахранване е първото, организирано от общ. Козлодуй. Изложението продължава и утре, 23 юни, в Ботевия парк.
Умната зарядна колонка e мощна, предлага възможност за едновременно зареждане на два електромбила, посредством вградените два Тип 2 конектора, разказаха от ИКЕМ. Колонката е специално разработена за денонощна работа онлайн в интелигентната платформа „БУЛЧАРДЖ“, с която поддържа всички услуги по локализиране, резервиране, зареждане и разплащане с на получените услуги с оператора, в чиято мрежа е инсталирана.
Тази годин ИКЕМ подписа меморандуми за сътрудничество с Община Козлодуй и Българското ядрено дружество. Козлодуй е шестнайсетата община, с която ИКЕМ подписва такова партньорско споразумение. Българските общини все повече се насочват към електрическата мобилност, зеленият и екологичен начин на живот, разказват от националната браншова организация.
Според тях през последната година интересът към електрически превозни средства и съпътстващите ги продукти и услуги в България е нараснал значително. Увеличават се и различните инициативи, които популяризират електрическата мобилност и помагат за бързото й разрастване в страната.
В края на септември ще се проведе конкурс с участие на ученици от професионалните гимназии, които са част от образователния модел за професионално обучение на ИКЕМ. Ученици от гимназиите ще представят свои есета на теми, свързани с електромобилността и бъдещето на енергетиката. Авторите на отличените есета ще бъдат гости на град Козлодуй, където ще идат на посещение в атомната централа и кораба „Радецки“.
Утре празничната програма за Деня на енергетика продължава с връчване на отличия за заслужили енергетици и концерт от 11.30 часа в Ботевия парк. От 12.30, 14, 15 и 16 часа ще има безплатни плавания с „Радецки“. Всички събития са със свободен вход.