Изглед от изхода на пещера Магура към Рабишкото езеро / снимка: Мариана Гомилева
Кампания за зарибяване на Рабишкото езеро организира ловно-рибарско сдружение „Сокол“- Белоградчик. Сдружението ще участва с отчисленията които се полагат по Закона за рибарството и аквакултури, а именно от издаването на рибарските билети. Идеята е да се съберат повече средства за зарибяването, за да е по мащабно и да има по-голям ефект. Община Белоградчик и Община Макреш даряват по 2000 лв.
Който има желание да участва в тази инициатива, може да дари пари в офиса на Сдружението или по банков път по сметка:
Ловно-рибарско дружество „Сокол“ – Белоградчик
IBAN BG55IABG74961050013900
BIC IABGBGSF
Основание за плащане: Дарение за зарибяване на Рабишко езеро.
На всеки един дарител ще бъде издаден договор за дарение и в края на кампанията ще бъде публикуван отчет за събраните и изразходвани средства за да бъде гарантирана пълна прозрачност.
Срокът за събиране на средствата е 30 септември 2024г.
Лице за контакт 0884106872 Теодора Станимирова
„Сдружението ще участва с тези средства, които имаме от изкарването на рибарски билети, но ми се иска така да е по-мащабна, с повече средства, защото тогава има по-голяма ефективност от зарибяването. Даренията могат да се направят през банкова сметка или в Сдружението“, каза още председателят на ловно-рибарското дружество „Сокол“.
Цялата кампания ще протече прозрачно. Парите ще се събират до 30 септември, тъй като след това времето не е подходящо за зарибяване. Колективно ще се вземе решение с каква риба да се зариби водоема, но със сигурност ще има шаран и амур.
Ловците в ловно-рибарско сдружение „Сокол“- Белоградчик са около 750 членове, като в тях вече се включват и нови 5 дружинки, които са се прехвърлили от видинското ловно сдружение. От изкаралите двадесет души последния курс за ловци, който се е провел на тренировъчната база край Монтана, десет са взели изпита и имат разрешително.
От Сдружението напомнят, че в момента тече ловът на прелетен дивеч. Може да се ловува пъдпъдък, гургулица, гривяк, но като цяло се забелязват по-малко птици от предходни години. Заради сушата е намаляла популацията на пъдпъдък. Този вид лов е до края на ноември, но обикновено на прелетен дивеч активно се ловува август и септември.
Преди месец от Сдружението разселиха общо 1087 фазана на ловните територии на дружинките на ловно-рибарско сдружение „Сокол“- Белоградчик. Фазаните са 90-дневни. Всяка година голяма част от тях оцеляват и създават популацията на територията на дружинките.
От октомври се открива ловът на едър дивеч.
Източник: Ловно-рибарско сдружение „Сокол“- Белоградчик