Начало Еврофинансиране Какво е състоянието на регионите и градовете в ЕС

Какво е състоянието на регионите и градовете в ЕС

от Mariana Gomileva
12390 преглеждания

Представяне на Годишния доклад на Европейския съюз за състоянието на регионите и градовете от председателя на Комитета на регионите, Вашко Кордейро, в Европейския парламент, Брюксел, 07.10.2024 г. / снимка: Мариана Гомилева

Комитетът на регионите (CoR) обяви Годишния доклад на Европейския съюз за състоянието на регионите и градовете. Той показва моментна картина на най-неотложните предизвикателства, пред които са изправени всички в цяла Европа, и преглед на решенията по места. Това спомага за вземането на политическите решения на ЕС.

Северозападният регион на България остава силно застрашен от общите заплахи пред всички граждани на Европа.

Репортерът на СЕВЕРОЗАПАЗЕНА БГ, Мариана Гомилева

По традиция знаковият доклад бе представен в Европейскаия парламент от Председателя на Комитета на регионите, Вашко Кордейро, по време на 22-та Европейската седмица на регионите и градовете в белгийската столица Брюксел.

Представяне на Годишния доклад в Европейския парламент / снимка: Мариана Гомилева

При откриването на събитието той заяви: „Лидерите на ЕС не могат непрекъснато да призовават Европа да бъде по-близо до гражданите, ако продължават да се приближават към нея отгоре. Трябва да започнем в нашите местни общности и в нашите региони.“

Вашко Кордейро – председател на CoR / снимка: Мариана Гомилева

За да се засили ролята на регионите и градовете в оформянето на политиките те се нуждаят от по-силни партньорства на равни начала с равнището на ЕС и националното равнище, съгласно принципа на активна субсидиарност. Политиките, които признават културното богатство и особеностите на териториите на ЕС, са от решаващо значение за гарантиране на приобщаване и равни възможности. Поради това местните и регионалните власти призовават за по-силна роля на Европейският комитет на регионите в управлението на ЕС, особено по отношение на териториалните политики, и подчертават необходимостта от децентрализация и многостепенно управление в бъдещите реформи.

Откриващата сесия в Европейския парламент / снимка: Мариана Гомилева

Ето какво допълни председателя на Комитета на регионите, Вашко Кордейро: „С нов политически цикъл, който започва в Европейския съюз, бих искал да затвърдя пред обновения Европейски парламент, Европейската комисия и ръководството на Европейския съвет готовността на Европейския комитет на регионите и регионите в цяла Европа да си сътрудничат, да си помагат, да обединяват усилията си, за да накарат Европейския съюз да върви по пътя на единството, многообразието и солидарността. Защото състоянието на нашия Съюз започва със състоянието на нашите регионални и местни общности.“

Панорама над селски регион в Белгия / снимка: Мариана Гомилева

Обезлюдяването на селските райони, заедно с неподходящите условия на живот и труд, представляват сериозна заплаха за продоволствената сигурност в Европа, алармира Докладът. Демографските предизвикателства като застаряването на населението, изтичането на мозъци, обезлюдяването и различията между градските и селските райони оказват все по-голямо въздействие върху регионалната конкурентоспособност. Така някои региони остават все по-бедни, а други все по-богати. Много региони са попаднали в „капан за развитието на таланти“ поради липсата на квалифицирани работници и специалисти с висше образование. Това води до засилване на последиците от застаряването и намаляването на работната сила.

Всеки ден в Европа изчезват 800 стопанства, а само едно от двадесет стопанства се управлява от земеделски стопани на възраст под 35 години.

Ето още някои от акцентите в Годишния доклад на ЕС за състоянието на регионите и градовете: 

  • Днес един от четирима души в ЕС живее в селски райони, които представляват приблизително 75 % от територията на ЕС. Изчислено е, че до 2033 г. в селските райони на Европа ще живеят 30 милиона по-малко в сравнение с 1993 г.
  • 100 милиона души са изложени на риск от бедност и социално изключване. 47 % от младите европейци (18—34 г.) трябва да живеят в домовете на родителите си. Местните и регионалните власти отговарят за 50 % от разходите за инфраструктура, жилищно настаняване, здравеопазване, образование и социални услуги. Регионите и градовете призовават за качествени обществени услуги.
  • Регионите и градовете ежедневно се сблъскват с климатичната криза, с екстремни горещини, наводнения, суши и пожари. До 2050 г. се очакват 120.000 смъртни случая, свързани с топлината. Регионите и градовете призовават за инвестиции в размер до 200 милиарда евро годишно за адаптиране към изменението на климата с цел преодоляване на социалната и териториалната уязвимост.

Експозиция на човека на вредни климатични въздействия. Въздействие на изменението на климата при сценарий за глобално затопляне с 2° C, в региони от ниво 3 по NUTS, Дял на населението, изложено на вятърни бури, крайбрежни наводнения, речни наводнения, недостиг на вода и опасност от горски пожари, 2050 г.
Източник: Данни, извлечени от 9-ия доклад за сближаването от Съвместния изследователски център (JRC)
Административни ограничения: ©EuroGeographics ©UN-FAO ©Turkstat ©Cartography: Eurostat – IMAGE, 08/2024

  • Екологичният и цифровият преход не се случват равномерно по територии. Регионите и градовете призовават за по-силна и обновена политика на сближаване за всички региони.
  • За всеки 10 EUR, изразходвани за политики в областта на околната среда, 8 EUR се изразходват на местно равнище. Регионите и градовете призовават за целенасочена финансова подкрепа за изпълнението на Европейския зелен пакт.
  • На регионите и градовете се падат повече от половината от общите държавни публични инвестиции. Регионите и градовете призовават за амбициозен и ориентиран към местните условия бюджет на ЕС, който подкрепя местните инвестиции.
  • Доверието на гражданите в регионалните и местните власти нарасна значително през последните 10 години; тя достигна най-високата си точка през 2024 г. — 60 % — най-високата сред всички равнища на управление. Регионите и градовете призовават за по-силна роля на Европейския комитет на регионите.

Докладът е ориентиран към бъдещето и служи като прогнозно ръководство за новия състав на институциите на ЕС в началото на новия законодателен мандат.

По време на представянето на важния документ, делегатите от Европейския комитет на регионите поискаха също така отлагане на крайния срок за използване на средствата по плановете за възстановяване и устойчивост отвъд 2026 г.

Калкан на сграда в Брюксел с надпис „Бъдещето е Европа“ / снимка: Мариана Гомилева

 

Репортер: Мариана Гомилева (Брюксел, 7-10 октомври)

 

 

 

 

Подобни статии