Ръчното тъкане на килими е от занаятите, които ще бъдат подкрепяни с предимство | снимка: Ruralbalkans.com, Гавраил Гавраилов
Занаятчии от селски райони могат да получат пари за работата си. Финансирането е безвъзмездно, осигурено от Програмата за развитие на селските райони, съобщават от управляващия орган. Общия бюджет за мярката е 5.87 млн. лв., като помощта ще покрива до 50% от допустимите разходи на одобрените проекти. Всеки отделен проект може да получи най-много 600 хил. евро максимум за одобрени разходи.
Крайният срок за подаване на проекти е 7 декември тази година. Кандидатстването е само електронно, на адреса eumis2020.government.bg.
За проекти от Северозападен и Северен централен район има преференции – по три допълнителни точки, ако дейността ще е на територията на някоя от областите там.
Право на подкрепа имат физически лица, регистрирани като занаятчии по Закона за занаятите. Кандидатите могат да бъдат или земеделски стопани, или да са микропредприятие. Критериите и за двете са общовалидните по българското законодателство. Изисква се постоянния адрес да бъде на територията на селски район. За селски район се смятат териториите на над 230 общини в България – това са почти всички общини, чиито център не е областен град. За селските стопани има изискване размерът на стопанството му да се оценява на поне 8000 евро.
Подкрепа ще получат проекти за развитие на неземеделски дейности, насочени към развитие на занаяти. Позволено е това да бъдат проекти, свързани с включване на посетители в занаятчийски дейности. Пари по програмата ще получат тези, при които всички заявени разходи са свързани с развитие на занаят. Например – килимарство, кожарство, везба.
Максималният брой точки за проект е 49, като най-голямо предимство се дава за развитие на народни художествени занаяти – по 20 точки. Това са изработване на изделия от кожа, изработка на накити, звънчарство, ножарство, везбарство и художествено плетиво, грънчарство, гайтанджийство, ръчно килимарство и други. Бонус от 10 точки ще се получават за проекти, които залагат на оборудване на помещение за демонстрация на занаятчийската дейност. Между 5 и 10 точки ще се дават на хора със свидетелство за калфа или майстор.
Безвъзмездното финансиране е осигурено по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“, процедура „Инвестиции, насочени към развитие на занаятите“. Кандидатите трябва да бъдат включени в регистър БУЛСТАТ.