Поглед към „Вратцата“ през зимата | снимка: Иван Миладинов
Проходът „Вратцата“ и долината на р.Лева, фолклорните празници „От Тимок до Искър“, както и Рабишкото езеро са трите туристически забележителности на Северозападна България, които са част от най-добрите европейски дестинации – ЕДЕН. Това става ясно от отговори на Министерство на туризма (МТ) до severozapazenabg.com по повод решението те да бъдат представени на международния пазар. В началото на февруари от Министерството съобщиха, че са спечелили проект на Европейската комисия за рекламна кампания на ЕДЕН дестинациите – European destinations of excellence. България ще получи 70 хи. лв. за реклама и участие в международни изложения.
За тази година е предвидено участие в едно изложение – ТТР – Букурещ през ноември. През март 2017 г. екипът на проекта ще представи България на същото изложение в румънската столица и на най-голямата борса за пътувания ITB в Берлин. Преди това ще бъде участието във „Ваканция и Спа Експо“, което се провежда всеки февруари в София, през април – изложението „Културен туризъм“ във Велико Търново, „Зелени дни“ – София и „Уикенд туризъм“, последните две през месец май 2017 г.
Проектът е второ издание на кампанията за популяризиране на места за устойчив туризъм, което означава, че те трябва вече да са избирани при национални конкурси, проведени през 2007-2015 г.
„Задължително условие на поканата е проектите да са с фокус върху кампании за промотиране и за повишаване на информираността на най-добри европейски дестинации“, уточняват от Министерството. За посочения период Държавната агенция по туризъм (чиито правоприемник е МТ) е направила три конкурса по инициативата. Темите по тях са: „Водата – извор на живот и благоденствие”; „952: Природата Ви приветства!” за представяне на защитени територии и надпревара в областта на културното наследство „Тракийският дух“.
По темата за водата община Белоградчик е участвала с проекта „Легендарното чудовище от Рабишкото езеро“. Другото участие на скалния град е с „Фолклорни празници „От Тимок до Искър – по стъпките на траките“, в областта на културното наследство. Община Враца е подбрала проекта „Врата към съхранената природа – Вратцата и долината на р. Лева“. При представянето на дестинациите акцентите на общините трябва да съответстват на темата, с която са спечелили конкурсите, разказаха от Министерството. Целта е немасовите туристически забележителности да станат по-видими и да се популяризира културно-историческото и фолклорното наследство. Амбицията на проекта е и насърчаване на устойчив туризъм и на мрежа между отделните дестинации.Надеждата на МТ е и от други общини и организации да приемат модели за устойчив туризъм.
Изпълнението на целия проект ще става от специален екип, а за отделни дейности ще се наемат подизпълнители след обществени поръчки. На външен изпълнител ще се възложи избор на „ключови туристически фигури“ – това ще са представители на туроператори, медии, блогове, които имат въздействие върху пазара и се интересуват от устойчив туризъм. Въздействие ще се търси на пазари като Германия, Румъния и в България. Тези ключови фигури ще имат задача да представят туризма в избраните дестинации. За тях ще има и опознавателни пътувания до забележителностите.
Кои са ЕДЕН-дестинациите в България?
„Водата – извор на и живот и благоденствие” (2009 г.):
1. Област Силистра: „Седем състояния на водата: здраве, вяра, история, красота, традиция и дух”
2. Община Луковит: „Панака-магия: вода…скала”
3. Сдружение на хотелиерите, ресторантьорите, туроператорите – гр. Сандански: „Земя-целуната от Бог”
4. Община Кюстендил: „Животворната вода на Пауталия – Велбъдж- Кюстендил”
5. Община Белоградчик: „Легендарното чудовище от Рабишкото езеро”
„952: Природата Ви приветства!” (защитени територии, 2008 г.):
1. Народно читалище „Георги Тодоров“, гр. Белица – „Природният феномен в Национален парк Рила”
2. Сапарева Баня в партньорство с Дирекция „Национален парк Рила” – „Водопадите на Рила – извор на здраве и красота”
3. Община Каварна – „Яйлата съхранена природа и богато наследство”
4. Община Враца – „Врата към съхранената природа – Вратцата и долината на р. Лева”
5. Природен парк Странджа и Българска Фондация Биоразнообразие – „С раница из Странджа – приключение в дивата природа.
„Тракийският дух” (културно наследство, 2007 г.):
1. Община Белоградчик: Фолклорни празници „От Тимок до Искър – по стъпките на траките”
2. Регионален исторически музей, Силистра: „Вечноживият дух на Тракийския бог Залмоксис”
3. Асоциация за устойчив туризъм, Казанлък: „Казанлък – фестивал на тракийския дух в долината на тракийските царе”
4. Община Кърджали и партньори: „Дъждовница – Кръстопът на култове”
5. „Папукчиеви ЕТ“, Казанлък: Светлинно-музикален спектакъл „Сърцето на владетеля“