Начало История Враца ще отбележи рождението на Христо Ботев

Враца ще отбележи рождението на Христо Ботев

от Mariana Gomileva
1972 преглеждания

Врачанския Балкан и паметника на Христо Ботев | снимка: Весела Николаева

Враца ще отбележи рождения ден на Христо Ботев на 6 януари, неделя, съобщиха от общината. Традиционното тържествено честване ще започне от 10.30 часа на централния площад, който носи името на поета-революционер.

Всяка година врачани си спомнят за героя, загинал в местността Йолковица във Врачанския Балкан през 1876 г. Роден е през 1848 г. в Калофер, в семейството на учителя и общественик Ботьо Петков и съпругата му Иванка. Учи в родния Калофер и в Карлово, където семейството се премества за няколко години. Учи в гимназия в Одеса, където се запознава с руската литература. Изключен е от гимназията и за кратко е учител в Бесарабия, в село на български преселници. След завръщането си в Калофер за кратко е учител, но баща му настоява да завърши образованието си в Русия. Вместо към Одеса Ботев емигрира към Румъния, наскоро обединила княжествата Влашко и Молдова. В градовете на север от Дунав Ботев намира съмишленици, запознава се с Хаджи Димитър, близък е и с Васил Левски. От Браила започва да сътрудничи на български вестници, печатани там.

Дълго време Ботев опитва да намери работа, но редовно влиза в конфликт с училищни настоятелства и заможни българи, мести се в различни градове, така и няма постоянен източник на доходи. Издава български вестници, публикува собствените си стихотворения и поддържа активни контакти с български революционери. През май 1876 г., въпреки известията за неуспеха на Априлското въстание, Ботев и негови съмишленици решават да преминат към българските земи и да се бият. Четата се качва на кораба „Радецки“ и слиза близо до с. Козлодуй. По пътя към Врачанския Балкан водят няколко сражения. Накрая, под връх Околчица, войводата Ботев е убит вечерта на 1 юни (20 май по стар стил), като обстоятелствата около смъртта му не са съвсем ясни. Има спорове за точното място и за това кой е убиецът – някои предположения посочват заблуден куршум на някой от четниците.

След Освобождението започва отбелязването на годишнините от рождението и смъртта на Христо Ботев. Враца е първият град, в който е издигнат паметник на загинал за свободата. Композицията на Густав Еберлайн е поставена в центъра на града, финансирана е с дарения. След няколко десетилетия е премахната, за да се сложи много по-голямата фигура, която и до днес е на площада. По-старият паметник е запазен и изложен в Регионалния исторически музей във Враца. Всяка година се провежда и поход „По стъпките на Ботевата чета“, който тръгва от Козлодуй и стига до Околчица на 1 юни.

За още събития, забележителности и истории от Враца и региона може да прочетете в книгата „От Балкана до Дунав“.

Подобни статии