Боян Минков – кмет на община Белоградчик и Милан Джокич – кмет на община Княжевац / снимка: общ. Белоградчик
Представители от Община Белоградчик гостуваха на Община Княжевац, Сърбия. Двете общини са побратимени от 1968 година, вече 57 години. Боян Минков – кмет на община Белоградчик и Ангел Боянов – заместник-кмет проведоха ползотворна среща с кмета на Община Княжевац – Милан Джокич, Мария Йеленкович – заместник-кмет, Марко Стоянович – председател на Общински съвет, Бранислав Йосифович – народен представител и представители на туристическата организация към общината.

Сръбската и българската делегация в Княжевац / снимка: общ. Белоградчик
Княжевац или Гургусовец (на сръбски: Књажевац или Knjaževac – Кяжевац; на местния турлашки диалект: Гургусовъц), е град в Източна Сърбия, Зайчарски окръг, близо до границата с България в историческата област Тимошко, административен център на едноименната община.

Изглед от Княжевац / снимка: Владан Радованович
Населението на града е 19 351 жители, а на цялата община – 37 172 (2002 г.). Градът е разположен в овощарски и лозарски район. Още от римско време Княжевац е известен със своето вино. Най-застъпените култури в този район са гроздето, сливите, къпините и вишните. Развита е текстилната индустрия, машиностроенето, хранително-вкусовата промишленост, кожарството и обущарството
През ХVІІІ век Гургусивец е в границите на каза Тимок, Видински санджак. В него е разположена една или повече пътни станции (мензили), издържани от видинското вилаетско управление. Градът е предаден на Сърбия през 1833 г. и името му е сменено на Княжевац, в чест на тогавашния сръбски княз Милош Обренович.
При избухването на Балканската война през 1912 г. един човек от Княжевац е доброволец в Македоно-одринското опълчение. По време на Първата световна война (1915 – 1918) от 13 октомври 1915 г. градът е под български контрол. Към 1917 г. има население от 4900 души. Край града са погребани 317 български войници и офицери от Първата световна война.
Днес Община Княжевац е туристически център. На територията на всичките 86 населени места няма неасфалтирана улица, а въпросът с канализацията в общината е решен изцяло.

Изглед от Княжевац / снимка: Владан Радованович
През 1968 г., Общините Белоградчик и Княжевац подписват протокол за приятелство и сътрудничество в различни области и се побратимяват. Възродено е вече и това двете общини да си сътрудничат в общи проекти на общинските власти в областта на околната среда, културата, туризма, образованието, здравеопазването, противопожарното дело, горите, туризма и спорта.
Организаторите на най-големия международен събор на Балканите – Община Белоградчик от Република България и Община Княжевац от Република Сърбия, започнаха обсъждането на организацията на традиционния международен събор, който тази година ще отбележи 100 години от своето създаване. По традиция съборът се отбелязва в предпоследната събота и неделя на месец юли – тази година ще се състои в периода от 18 до 20 юли. Обсъдена бе и възможността да се постави метален кръст по повод на годишнината. Скоро ще бъдат оповестени и повече подробности около събора.

Съборът при прохода Кадъ боаз / снимка: Владан Радованович
В хода на разговорите между двете страни бяха взети и конкретни решения – а именно да се постави началото на ежегодни срещи в двата града. Още тази година, на 27 септември, в рамките на два дни в град Белоградчик ще се направят „Турлашки дни – Белоградчик – Княжевац”. Следващата година събитието ще се проведе в Сърбия. Целта на тази срещи ще бъде да се популяризират силните страни на двата града, както и да се даде възможност на двата братски народа да обменят опит и изкуство.

Боян Минков – кмет на община Белоградчик и Милан Джокич – кмет на община Княжевац / снимка: общ. Белоградчик
Бяха проведени и разговори по отношение развитие на туризма. Г-н Минков и г-н Боянов имаха възможността да посетят обекти и забележителности в Княжевац. Между двете страни се обмениха и много опит и идеи.

Сръбската и българската делегация в Княжевац / снимка: общ. Белоградчик
В края на срещата г-н Минков потвърди, че най-сетне се е поставило началото на едно коренно различно сътрудничество – такова каквото винаги е трябвало да бъде между двата братски народа. Ето какво каза той:
„Днес възродихме едно позабравено старо приятелство – между Белоградчик и Княжевац. Два побратимени града, от двете страни на границата. Започваме активно сътрудничество, не на хартия, а с конкретни активни мероприятия. Още тази година! Побратимяването на Общините Белоградчик и Княжевац е факт вече 57 години. Благодарение на осъществените бизнес контакти и идеите за обмяната на визити в културни мероприятия, гражданите в тази част на Балканския полуостров трябва да са спокойни и с надежда за по-добър живот. Княжевац е прекрасен град, който развива своя туризъм по успешен начин и в този аспект можем много да се поучим едни от други. Считам, че сърдечната обмяна на добри практики трябва да бъде поддържана и напред в годините. Историята е подложила на изпитание нашите народи, но разумът и добронамереността са доказали, че хората и на двете общини са родолюбци, които милеят за своя край и го искат свободен и развиващ се. Само чрез взаимно споделяне на опит, бихме си спестили грешки в икономически, социален и културен аспект. Ще работим за това, занапред обменът по между ни да се осъществява на всякакви нива, за да се подобрява животът на нашите граждани във всички възрастови групи – от учениците, до по-зрелите хора. Така както става приемственост между поколенията, е добре да става все по-добра приемствеността и между нашите народи на хоризонтално ниво: общуване на млади жители на Белоградчик с такива на Княжевац и успешни работни отношения между утвърдени с годините личности с опит от двете общини. Тези контакти разбира се, биха били много по-пълноценни след официалното откриване на граничния пункт при прохода Кадъ боаз, който в момента отваряме само по време на мащабния балкански събор. По традиция съборът се отбелязва в предпоследната събота и неделя на месец юли – тази година ще се състои в периода от 18 до 20 юли. Обсъдена бе и възможността да се постави метален кръст по повод на годишнината. Скоро ще бъдат оповестени и повече подробности около събора. Да си пожелаем ГКПП Ново корито – Салаш да бъде факт до следващото отбелязване на 58 години от побратимяването на двете общини.
Пожелания за успехи, Боян Минков – кмет на Белоградчик.“
Източник: Община Белоградчик