Битката при Червената стена / снимка: ИА „Фокус“
Маршът „Бдинци, лъвове, титани“ е написан на 25 март 1917 година по време на Първата световна война. Всъщност, самото стихотворение „На Бдинци“ е написано от видинския учител Никола Попов и е посветено на легендарния подполковник на 3-ти пехотен Бдински полк Минчо Сотиров, който го предвожда в боевете в Сърбия през есента на 1915 г. и в сраженията на Македонския фронт през Първата световна война. По текста на Никола Попов капелмайсторът на полка Бончо Кирчев написва музиката на марша.
На 12 март 1917 г. френските войски от Съглашението предприемат атака към Червената стена, където на позиции е Трети пехотен Бдински полк. Ожесточените боеве продължават до 18 март.
В тях участват не само френски, но и английските, гръцки, сръбски и дори и руски войски, които се опитват да изготвят план да направят пробив на южния фронт и да разделят българските войски от германските и австро-унгарските. Именно в началото на март те започват своето настъпление към южния фронт на Българската армия и честта да защитава тези позиции има и Трети пехотен Бдински полк. Характерното за тогавашното време е, че природата е сурова. Водят се седемдневни боеве под непрекъснат барабанен огън. Точно на 18 март – най-злощастният ден за Трети пехотен бдински полк, войниците му успяват да удържат най-яростно атаката на френските войски под непрекъснат артилерийски обстрел. Характерното е това, че остават на крака със своите пушки и щикове около 286 бойци на пехотния полк и успяват да отблъснат атаките, да удържат своите позиции и не позволяват да се направи пробив на южния фронт. Именно затова, този ден остава трайна следа в историята на Трети пехотен Бдински полк. Неслучайно и в град Видин през 1942 година е изграден един от най-величествените паметници на войнската слава на България и конкретно на Трети Бдински полк. С надписа: „Величието на родината се гради върху костите на онези, които достойно живяха и умряха за нея“. Един надпис, който трябва да напомня, че много българи в името на единността и териториалната цялост на своята родина, своята държава са отдали своя живот. През всичките войни, водени за независимостта на нашата държава, бдинци са дали над 3 000 души убити, като започнем от Сръбско-българската война, минем през двете балкански, Първа световна война. Затова този полк има и заема достойно място в българската история и най-вече в българската войнска слава. От този полк имаме загинали само двама командири. Това са Марин Маринов на Три уши в Сръбско-българската война и на Чаталджа полковник Георги Тенев. Полкът не позволи да му бъде пленено бойното знаме. Полкът има право с какво да се гордее и неговата слава е вечна като един полк, изпълнил с достойнство своя дълг.
Подвигът на войниците в състава му вдъхновява учителя Попов и на 25 март в хан Мраморница на шосето Битоля-Крушево той написва стиховете „Бдинци. Лъвове, титани…“. Официално България губи Първата световна война, но битките на Бдинци дълго време се помнят и разказват.
БДИНЦИ – ЛЪВОВЕ ТИТАНИ
(Марш на 3-ти Бдински пехотен полк, днес също и официален химн на гр. Видин)
Текст – Никола Т. Попов, музика – Боню И. Кирчев
Бдинци – лъвове, титани!
Наша слава всепобедна,
що се носи от Балкана
и до хижата последна.
Вас ви Сливница познава,
от победата гръмовна.
За България тогава
храбростта ви бе чутовна.
При Чаталджа с лъвска сила
вражеската мощ сломихте.
А при Струма бистра, мила,
родний край с венци покрихте.
Героизмът в тези велики и чутовни битки, които водят нашите войници по време на войните е повод за написването и на други маршове… Картината на тези битки е описана в книга и представена във Видин през 1927 година… В тези боеве на 26 март, при контраатака към „Червената стена“ намира гибелта си, героично и Стефан Илиев – тогава подполковник…“