Част от църквата „Свето Възнесение“ в село Живовци / снимка: Радослав Първанов
Църквата „Свето Възнесение“ – някогашният достолепен храм на потопеното село Живовци според мнозина е най-мистичното място в Северозападна България.
Изселването на село Живовци и село Калиманица /родното място на Йордан Радичков/, е започнало в края на 60-те години на миналия век. Когато е построен язовир „Огоста“ някогашните изпълнени с живот и мечти за бъдещето села остават под водата. Църквата обаче е заливана само два пъти и сякаш несломимо се бори да бъде съхранена на брега.

Църквата „Свето Възнесение“ / снимка: Радослав Първанов

Църквата „Свето Възнесение“ / снимка: Радослав Първанов
Половин век след изселването, споменът за това какво е било някога тук, какви хора са живеели и мечтаели, остава жив в паметта на техните потомци. През 2013 г. Димитър Церовски – потомък на ктитори на църквата и спомоществователи на възрожденска църковна книжнина, потомък на кнез Стамен Гешков Стаменов – борец за църковна свобода и независимост, по чиято инициатива е построена черквата в бившето село Живовци започва с цялото си сърце и самоотверженост да се бори за спасяването на църквата. Още същата година младият родолюбец подреди в Регионалния исторически музей изложба „Живовци в разказа един краевед“. В девет витрини на музея бяха експонирани снимки, предмети от бита и документи от вече несъществуващото село. През 2017 г. организира и втора изложба, съвместно с Държавен архив Монтана.
Разрухата на едно величие
Над потъналото село и до днес се показва запуснатият храм, а времето и водата още не са заличили някои от фрагментите от църковния иконостас.
Църквата „Свето Възнесение“ в село Живовци, в сърцето на Северозападна България, си остава не само религиозен, но и исторически и културен символ за местната общност. А неин съвременен негласен стопанин и радетел за съхраняването и е отдаденият краевед Димитър Церовски. Ето какво разказва той:
До 2002 г. там живееха четирима души, като двама бяха постоянни жители. Имаше и пети, дядо Любен, но той се удави през 1999 г.
Съществуването на този храм е неразривно свързано с многовековната история на селото, а разрушаването на неговия покрив през 2004 г. и по-късно, през 2015 г., на притвора, хвърля сянка върху усилията за съхранение на културното наследство на региона.

Църквата „Свето Възнесение“ / снимка: Радослав Първанов
Църквата „Свето Възнесение“ е построена в средата на XIX век, с усилията на двама известни майстори от съседното село Росумач, Пиротско. Главен майстор на строежа е бил майстор Георги Йованов от село Росумач, Пиротско (дн. на територията на Р. Сърбия). Той се е утвърдил като майстор с изключителни умения в изграждането на религиозни сгради и често е работил и в други близки и далечни села в днешна област Монтана. Вторият майстор, който също е оставил траен отпечатък върху строежа на храма, бил майстор Ранчо Пешов Савов (1808–1913), също от село Росумач. Той се е установил в село Живовци, откъдето произлиза и родът Ранчовци, и е допринесъл за изграждането на тази величествена сграда.

Църквата „Свето Възнесение“/ снимка: Радослав Първанов

Църквата „Свето Възнесение“ / снимка: Радослав Първанов
Със своите зидани стени и красиви детайли, храмът бързо се утвърдил като важен културен и религиозен център за местните хора. Църквата била осветена още през 1858 г. и във времето се е превърнала в неизменна част от духовния живот на село Живовци и околността.
През 2004 г. църквата претърпя големи щети, след като неизвестни злосторници изрязаха железните обтегачи в сградата, които поддържаха покрива, и той се срути вътре в нея. Вандализмът не приключи дотук – същите извършители демонтирали и металните решетки на прозорците и ги откраднали за вторични суровини. Всичко това доведе до рухването на покрива, който така и не бе възстановен.
По-късно, през 2015 г., разрушиха и притвора на църквата, допълнително увреждайки сградата. Освен това, през годините иманяри периодично копаят вътре и около църковната сграда, нанасяйки постоянни щети, като увредиха дори минимална част от уникалната каменна пластика върху сградата през 2020 г.

Църквата „Свето Възнесение“ / снимка: Радослав Първанов

Църквата „Свето Възнесение“/ снимка: Радослав Първанов
Разрушаването на части от храма, не само че е културна загуба за бившето село Живовци и региона, но също така разкрива и проблема със съхраняването на културните паметници в България. Малките села често се сблъскват с недостатъчни ресурси и липса на поддръжка, а културните обекти, като църквите, остават уязвими на вандализъм и забрава. Липсата на възстановяване на църквата е още един знак за трудностите, с които се сблъскват местните общности в опитите си да запазят своето историческо и религиозно наследство.

Видинският митрополит Даниил (сегашен патриарх) и Димитър Церовски / снимка: архив на Димитър Церовски
Доброволческа акция за почистване на храма
Църквата „Свето Възнесение“ е не само архитектурна забележителност, но и важен символ за вярванията и историята на местните хора. Нейното възстановяване и опазване от вандализъм трябва да бъде приоритет за всички, които се грижат за съхранението на културната идентичност на региона.
През 2020 г. откупихме дребни фрагменти от иконостаса на църквата и до края на 2022 г. лично организирах няколко доброволни акции по почистването на разрушената църква „Свето Възнесение“.

Посетители в двора на храма / снимка: Димитър Церовски
С лична ръчна техника, чували и помощни средства, с доброволци почистихме обраслата растителност и изхвърлихме струпаните боклуци, разчиствайки терена около църковния двор и вътрешността на сградата. Извършихме всичко напълно доброволно и без институционална подкрепа, водени от дълбоко чувство на отговорност към паметта на предците и съхраняването на родовите и духовни корени.

Почистване на църквата от доброволци / снимка: Димитър Церовски

Почистване на църквата от доброволци / снимка: Димитър Церовски

Почистване на църквата от доброволци / снимка: Димитър Церовски

Архимандрит Антим и Димитър Церовски пред църквата / снимка: архив на Димитър Церовски

Архимандрит Антим и доброволците пред църквата / снимка: Димитър Церовски
Призив за възстановяване
Днес, когато храмът е в състояние на разруха, е важно да се предприемат мерки за неговото възстановяване. Това, не само че ще върне част от историческата стойност на бившето село Живовци, но също така ще служи като пример за важността на съхраняването на културното наследство. Местната общност, заедно с държавни институции и неправителствени организации, може да създаде условия за реставрация на този важен обект.
Църквата „Свето Възнесение“ е не просто архитектурен паметник, а свидетелство за вярата и традициите, които съществуват в сърцето на бившите жители на село Живовци, и тя трябва да бъде запазена за бъдещите поколения!

Посетители oт с. Горно Церовене палят свещи в църквата / снимка: Димитър Церовски
Историята на църквата в село Живовци е история на духовност, строителни усилия и, за съжаление, вандализъм. Възстановяването и е въпрос на културна гордост и общо усилие за опазване на българското наследство. Надеждата е, че с помощта на местната общност, властите и граждански инициативи ще се намерят начините и ресурсите за възстановяването и, така че тя отново да бъде символ на вярата и историята на несъществуващото днес село Живовци и на община Монтана.
Предложение за превръщане на църквата „Свето Възнесение“ в с. Живовци в туристическа и културно-историческа атракция
Уважаеми представители на местната и държавната власт, културни институции, обществени организации и граждани,
Настоящото предложение има за цел да привлече внимание и подкрепа за съхранението и популяризирането на църквата „Свето Възнесение“ в село Живовци – уникален архитектурен и духовен паметник, свидетел на бурната история на Северозападна България.
След разрушаването на селото поради изграждането на язовир „Огоста“, храмът остава един от последните материални символи на живовската общност. Макар днес да е в руини, той пази безценна памет за Възраждането, за църковната борба, за именити майстори-строители от Пиротско и за родовите връзки на поколения живовчани.
Предлагам:
1) Да се създаде малък мемориален обект около църквата;
2) Да се включи храмът в културно-исторически и туристически маршрути;
3) Да се постави информационна табела с историята на храма, снимки и данни за майсторите Георги Йованов и Ранчо Пешов;
4) Да се поставят наблюдателни камери, с които да се предотвратят бъдещи вандалски прояви върху църковната сграда;
5) Да се включат доброволчески акции по почистване и укрепване, като се създаде предпоставка за бъдеща реставрация;
6) Да се изгради колектив от краеведи, архитекти и историци за изготвяне на пълна документация и план за опазване.
Тази инициатива ще даде нов живот на едно забравено място, ще съхрани историческа памет и ще обогати културния облик на региона.
С уважение,
Димитър Церовски
краевед, автор и инициатор на доброволни акции по опазване на църквата

Част от църквата „Свето Възнесение“ в село Живовци / снимка: Димитър Церовски