Път във Видинско, около 1930 г. Снимката е архив на проф. Борислав Тошев
Стопанският живот във Видинско и Тимошко в период от няколко столетия е темата на научната конференция, организирана от Държавен архив-Видин и Филиал на Русенски университет „Ангел Кънчев“ на 24-25 октомври. Дискусията ще обхване процесите на модернизация в двете области през XVIII-XX век. В програмата е предвидено представяне на интересни исторически данни като мерките за пресичане на контрабандата на каменна сол, българите в османската жандармерия, ще бъде разгледан Видин в сведенията на пътешественика Феликс Каниц.
Проф. Стоянка Кендерова ще представи два ценни ръкописа от библиотеката на Осман Пазвантоглу, а от ДА – Видин ще разкажат нови сведения за видинските еснафи през XIX век по документи, наскоро постъпили при тях. Рачо Миланов, автор на страницата „Старият Видин“, ще очертае митовете и фактите за Освобождението на града и Временното руско управление в периода 1878-79 г. От ДА – Монтана ще има презентация за Пристанище-Лом като движещ фактор за търговията в региона.
В края на първия ден е представянето на двутомното издание „Изследвания и материали за Видин и региона“, съставено от Пламен Митев и Ваня Рачева.
Втория ден е посветен на Тимошко – Агим Яанузи от Исторически архив-Зайчар ще представи развитието на пивоварната индустрия в града и околностите през XIX-началото на XX век. Лелица Бошкович ще разкаже за електрификацита на Тимошко, а Драган Живкович е подготвил материали за Стъкларската фабрика в Зайчар в периода 1923-1930 г.
Предвидени са и две презентации за млечната индустрия в Зайчар и Видин. Ентографските проучвания ще покажат съвременните влашки зимни празници във Виена и носиите във Видинско в края на XIX век по архивите от фонда на Иван Шишманов. Конференцията ще завърши с поглед върху значението на числата в погребалната обредност и помените и представяне на Димитър Попов и неговото място в музикалната култура на България през XX век.
Конференцията е петата поред, посветена на историята на Видинско и Тимошко и се организира със съдействието на областния управител на Видин Албена Георгиева. Мястото на провеждане е в конферентната зала на Областната администрация, откриването в първия ден е от 14 часа, на следващия докладите ще продължат от 9 часа до 12.50 часа. Веднага след това ще бъде представен сборника, събрал материалите от Третата конференция за Видин и Тимошко, проведена 2016 г.